27 листопада 2017 р. о 15-00 у Будинку вчених НАН України (вул. Володимирська, 45-а. ст. метро Золоті ворота) відбулася нарада голів профспілкових комітетів київських установ НАН України. На нараді було розглянуто питання про поточну ситуацію навколо Держбюджету на 2018 рік та дії профспілки на сучасному етапі.
На нараді виступив голова профспілки А.І.Широков, який повідомив наступне.
На початку бюджетного процесу Міністерство фінансів довело НАН України граничні обсяги видатків із загального фонду Державного бюджету України на 2018 рік у сумі 2970,37 млн. грн., або лише 60,3% від її бюджетного запиту.
Результатом наради у Міністерстві фінансів 16 серпня, у якій брав участь і голова профспілки, стала домовленість про збільшення видатків для Академії, зокрема для започаткування нової програми КПКВК 6541230 «Підтримка розвитку пріоритетних напрямків наукових досліджень». У проекті Державного бюджету України на 2018 р., офіційно переданому у парламент на перше читання, видатки по загальному фонду для НАН України були визначені у сумі 3523,08 млн. грн. (+30% до асигнувань 2017 р.).
Проте таке збільшення фінансування Академії є недостатнім для того, щоб компенсувати негативні наслідки драматичного скорочення видатків на науку у Державному бюджеті 2016 р., перш за все у сфері оплати праці.
Розрахунки, проведені у розрізі бюджетних програм, свідчать, що у проекті Держбюджету на 2018 рік необхідно збільшити видатки для НАН України на 650,22 млн. грн., у т. ч. і, насамперед, за КПКВК 6541030 «Фундаментальні дослідження, прикладні наукові і науково-технічні розробки…» на 423,31 млн. грн. З них – 270,97 млн. грн. на фонд оплати праці згідно з чинним законодавством у режимі повної зайнятості.
Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти у своєму рішенні від 20 вересня 2017 р. повністю підтримав обґрунтування Академії щодо збільшення її фінансування на зазначену суму.
20 жовтня 2017 р. відбулась ще одна зустріч голови профспілки А. І. Широкова і заступника міністра фінансів С.М.Марченка, на якій обговорювалось питання фінансування НАН України у наступному році.
Питання бюджету НАН України також обговорювалось керівництвом профспілки з представниками депутатських фракцій і окремими депутатами.
Під час зустрічі Прем’єр-міністра В.Б.Гройсмана з керівниками профоб’єднань України голова профспілки А.І.Широков у своєму виступі акцентував увагу саме на необхідності вирішити проблему повної зайнятості через відповідні зміни у проекті Держбюджету на 2018 рік. На лист ЦК профспілки, переданий після зустрічі В.Б. Гройсману, є доручення прем’єр-міністра міністру фінансів (О. Данилюку ), першому віце-прем’єру (С. Кубіву) і віце-прем’єру (В. Кириленку) опрацювати порушене питання та про результати поінформувати Кабінет Міністрів і Профспілку.
15 листопада 2017 р. відбулось розширене засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, де розглядалось питання «Про стан реалізації Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність». У своїх виступах віце-президент НАН України А.Г.Загородній і голова профспілки А.І.Широков, поряд з оцінкою загального стану реалізації Закону (як незадовільного) акцентували увагу на провальному фінансуванні науки, всупереч ст.48. У своєму рішенні Комітет ще раз рекомендував Верховній Раді і Кабінету Міністрів під час доопрацювання проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» врахувати пропозиції Комітету у т.ч. і щодо фінансування НАН України.
Під час підготовки Держбюджету 2018 до першого читання (відбулось 14 листопада) парламентський комітет з питань бюджету розглядав пропозиції (поправки) до цього документу. На жаль, переважна більшість з них, які пропонувались нашим профільним комітетом, фракціями «Батьківщини», «Опозиційного блоку», окремими народними депутатами були відхилені. До речі, знайшлися сили, наприклад фракція «Самопоміч» (О.Березюк і В.Войціцька), які пропонували залишити фінансування за КПКВК 6541030 на рівні 2017 р. та вилучити з бюджету НАН України 500 млн. грн. за КПКВК 6541230??? Ці абсурдні пропозиції теж були відхилені.
Таким чином на сьогоднішній день, незважаючи на великі зусилля, остаточно невирішеною залишається проблема фінансування Академії у наступному, ювілейному році у обсязі, який дозволить позбутись такого ганебного явища як вимушені відпустки, режим неповного робочого тижня та ін. ЦК профспілки, безумовно, продовжить взаємодію з органами законодавчої і виконавчої влади. Проте профспілка може і повинна, коли настає критичний момент, вдатись і до акції протесту – щоб влада почула наші законні вимоги.
На нараді було ухвалене рішення: провести 07 грудня 2017 року ПІКЕТУВАННЯ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ З ВИМОГОЮ ЗАБЕЗПЕЧИТИ У 2018 РОЦІ РОБОТУ НАУКОВИХ УСТАНОВ І ОРГАНІЗАЦІЙ НАН УКРАЇНИ У РЕЖИМІ ПОВНОЇ ЗАЙНЯТОСТІ.