№ 01-05/26 від 30.03.2016 Працівникам НАН України – членам профспілки
Шановні колеги!
Ситуацію, що складається у науково-технічній сфері України, можна охарактеризувати як катастрофічну, а стан фінансового забезпечення науки справжнім геноцидом. Достатньо одного прикладу: всі видатки загального фонду Державного бюджету на 2016 р. заплановані у обсязі на 14,2% більше, ніж роком раніше. А фінансування національних академій наук скорочено на 19% (по НАН України – 12,2%)!
Це жалюгідне фінансування не покриває виплати навіть на заробітну плату (необхідно 2312,8 млн.грн. при загальному фінансуванні НАН України – 2054 млн.грн.) та її індексацію , не кажучи вже про оплату комунальних послуг та енергоносіїв, утримання і розвиток матеріально-технічної бази, проведення перспективних наукових досліджень, у т.ч. спрямованих на забезпечення обороноздатності та національної безпеки держави.
За таких умов посилюються негативні процеси стрімкого зменшення чисельності науковців, пришвидшується відтік талановитої молоді. Сьогодні Україна за кількістю науковців на тисячу зайнятого населення у 5-6 рази програє країнам ЄС і скорочується до рівня Молдови чи Албанії. І це в той час, коли за даними ЮНЕСКО чисельність наукових працівників у світі збільшилась на 20% за останні п’ять років!
Ганебним явищем, яке супроводжує роботу кожної наукової установи, стало запровадження режиму неповної зайнятості і вимушені відпустки без збереження заробітної плати. За таких умов науковців невпинно виштовхують за межу бідності.
Інтелект і знання, які давно стали рушієм суспільного прогресу і запорукою процвітання розвинених країн, не шануються нинішньою владою. Складається враження, що вона приступила до виконання своєрідного плану під кодовою назвою «ОРЕЛ»: Оптимізація – Реорганізація – Ліквідація. Стерв’ятники злітаються на поживу. У хід ідуть різні методи: від постійних спроб позбавити Академії статусу головних розпорядників бюджетних коштів до фінансового зашморгу і намагань прихватизувати землю та майно, якими вони володіють.
Наступ на академічну науку відбувається, незважаючи на нову редакцію Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Підписуючи цей документ, Президент України сказав: «Цей закон відкриває перед наукою унікальні перспективи. Перед науковцями, які хочуть перетворити Україну в сучасну європейську державу…» Як можна відреагувати на цю пустопорожню сентенцію? Науковці, безумовно, прагнуть перетворити Україну на європейську державу. А от можновладці якраз і позбавляють нас такої перспективи. Замість того, щоб поступово рухатись до фінансування науки відповідно до Закону (у обсязі не менше 1.7 відсотка ВВП з 1 січня 2020 р., ст.48), цей показник у 2016 р. впав до безпрецедентного рівня – менше 0,2 відсотка ВВП. Такого не було ніколи, навіть за часів так званого злочинного режиму.
На підставі звернення НАН України та профспілки Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти у своєму рішенні від 17.02.2016 р. рекомендував Кабінету Міністрів України і Комітету Верховної Ради України з питань бюджету внести зміни до Державного бюджету України на 2016 рік щодо збільшення видатків НАН України на 725,43 млн.грн. (з них 622 млн.грн. на фонд оплати праці).
Шановні колеги! Не будемо плекати зайвих ілюзій. Влада реагує, коли її до цього примушують. Очевидно, що лише потужний тиск, масштабні акції протесту змусять Уряд, Парламент і Президента України схаменутись і зрозуміти, нарешті, що без науки Україна не має майбутнього.
У зв’язку з таким розвитком Президія Центрального комітету профспілки ухвалила рішення про проведення загальноакадемічної акції протесту у м. Києві 19 квітня 2016 р. з пікетуванням Кабінету Міністрів і Верховної Ради України.
Наші вимоги Уряду і Парламенту:
1. Внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» з урахуванням рішення профільного комітету Верховної Ради України щодо збільшення видатків Академій наук, зокрема:
– НАН України – на 725,43 млн.грн.;
– Національній академії педагогічних наук – на 27,45 млн.грн.
2. Під час підготовки проекту Державного бюджету України на 2017 рік взяти до виконання ст.36 і ст.48 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» щодо «Оплати і стимулювання праці наукового працівника» і «Фінансового забезпечення наукової і науково-технічної діяльності» з урахуванням етапів, визначених ст.1 «Прикінцевих та перехідних положень».
У разі ігнорування законних вимог академічної громади, очевидно, стане нагальним питання про довіру такій владі і вимога її усунення шляхом дострокових перевиборів.
Щодо проведення самої акції протесту. Збір її учасників – на Майдані Незалежності, звідки о 930 почнеться хода вул. Хрещатик і Грушевського до Кабінету Міністрів і Верховної Ради України, де відбудеться мітинг протесту.
Відповідні звернення від ЦК профспілки будуть направлені всім фракціям парламенту із закликом висловити свою солідарність з вимогами учасників акції протесту.
Доцільно, щоб кожний інститут мав табличку зі своєю назвою, навколо якої і будуть групуватися працівники відповідної установи. Зайве нагадувати, що кращим проявом єдності колективів академічних установ буде, коли на чолі колони кожного інституту крокуватимуть голова профкому і директор.
Справа честі кожного – від інженера і молодшого наукового співробітника до академіка усвідомити, що в такий доленосний для вітчизняної науки час не можна бути пасивним спостерігачем. Не дозволимо сучасним геростратам зруйнувати храм науки!!!
Голова Профспілки
працівників НАН України А.І. Широков