17 лютого 2016 р. відбулось засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, на якому розглянуто питання «Про фінансове забезпечення сфери науки і освіти у 2016 році: проблеми та шляхи покращення». На засідання були запрошені і брали участь у його роботі керівники НАН України (віце-президент, академік А.Г.Загородній) та національних галузевих академій наук, а також голова профспілки працівників НАН України А.І.Широков.
Доповідачем з цього питання була І.Р.Совсун–перший заступник міністра освіти і науки. Зі співдоповіддю виступила Л.М.Гриневич, голова Комітету з питань науки і освіти. У обох виступах зазначалось, що бюджетне фінансування науково-технічної сфери не відповідає ні сучасним світовим тенденціям, ні навіть можливостям нашої країни. Так видатки загального фонду Державного бюджету України на 2016 р. заплановані у сумі 633,587 млрд.грн., що на 14,2% більше , ніж було роком раніше. Разом з тим, видатки загального фонду Державного бюджету України, що спрямовуються МОН, збільшено у 2016 р. тільки на 3,4%. А видатки для НАН України та національних галузевих академій наук сумарно скорочено на 19% (окремо по НАН на 12,2%). Обсяги цих коштів не покривають виплати на заробітну плату та її індексацію, індексацію стипендій, оплату комунальних послуг та споживання енергоносіїв, утримання та розвиток матеріально -технічної бази, проведення перспективних наукових досліджень, перш за все спрямованих на забезпечення обороноздатності та національної безпеки держави.
Під час обговорення питання віце-президент НАН України А.Г.Загородній обгрунтував прохання Академії підтримати збільшення її фінансування по загальному фонду Державного бюджету на 725,43 млн.грн., у т.ч. за КПКВК 6541030 – на 699,9 млн.грн.
У своєму виступі голова профспілки А.І.Широков зокрема сказав: «Шановна Ліліє Михайлівно, шановні колеги! Інформую Вас про катастрофічну ситуацію з зайнятістю і оплатою праці у наукових установах НАН України. На сьогоднішній день практично не залишилося жодної з них, яка б працювала у режимі повної зайнятості. Мова йде лише про те, на який термін відправляти працівників у відпустки без збереження заробітної плати, або вводити неповний робочий час. З одного боку на папері відбувається підвищення посадових окладів у бюджетній сфері, що стосується і НАН України, а з іншого – суттєво зменшується фінансування Академії по загальному фонду, а отже і фонд оплати праці. Все це не може не позначитись на кадровому складі НАН України. Лише за 2015 р. чисельність її установ без всякого скорочення зменшилась на 2830 чол. (-9,2%), у т.ч. 1057 наукових працівників (з них 96 докторів наук і 511 кандидатів наук)!!! 28 січня 2016 р. НАН України направила двом Комітетам Верховної Ради України – з питань бюджету і з питань науки і освіти своє прохання щодо врахування пропозиції Академії під час внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік». ЦК профспілки повністю підтримує це подання. Разом з тим вважаємо за необхідне акцентувати увагу на тому, що стоїть за конкретними цифрами мінімальних потреб. У необхідному збільшенні фінансування Академії на 725,4 млн.грн. – 622 млн.грн. – це фонд оплати праці з нарахуваннями.» На завершення свого виступу голова профспілки звернув увагу членів Комітету на радикалізацію протестних настроїв навіть серед директорів і академіків НАН України, які самі пропонують переходити до активних дій. «Сьогодні не можна сказати, як почнеться третій Майдан. Проте впевнено можна сказати , що науковці Академії будуть серед його активних учасників. Шановна Ліліє Михайлівно! Сподіваємось, що Ви і очолюваний Вами Комітет зробите все необхідне для того, щоб керівництво Уряду і Мінфіну кардинально змінили своє ставлення до науки, визначивши її одним із пріоритетів державної політики, зокрема і насамперед в питаннях бюджетного фінансування».
По завершенню обговорення Комітет ухвалив відповідне рішення:
- Вважати, що стан фінансового забезпечення науки і освіти у 2016 р. є таким, що не відповідає сучасним вимогам європейського законодавства, положенням чинних Законів України у науковій та освітянській сфері та закладає руйнівні процеси в освіті і науці;
- Рекомендувати Кабінету Міністрів України, Комітету Верховної Ради Верховної Ради України з питань бюджету внести зміни до проекту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» щодо збільшення видатків: Національній Академії наук України на 725 млн. 43,2 тис.грн.
Позитивно оцінюючи це рішення профільного комітету, ми можемо сказати, що це лише перший крок. Попереду нас очікує нелегка боротьба за досягнення бажаної мети.