Проект Галузевої угоди між Національною академією наук України і Профспілкою працівників НАН України на 2016-2017 роки

15 Січень, 2016

Шановні колеги! Просимо ознайомитись з проектом нової Галузевої угоди між Національною академією наук України і Профспілкою працівників НАН України на 2016-2017 роки.
Пропозиції і зауваження до зазначеного проекту надсилати на Е-mail: office@centrecom.kiev.ua  до 29 січня 2016 р.

 

ГАЛУЗЕВА УГОДА між Національною академією наук України і Профспілкою працівників Національної академії наук України на 2016-2017  роки (ПРОЕКТ)
Розділ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Угода укладена між:
Національною академією наук України (далі – НАН України), – вищою державною науковою організацією України, що заснована на державній власності, користується правами самоврядності, забезпечує реалізацію прав держави як власника майна, переданого їй у постійне користування, діє відповідно до чинного законодавства України і власного Статуту, є головним розпорядником бюджетних коштів, яку представляє Президія НАН України, з однієї сторони і Профспілкою працівників Національної академії наук України (далі – Профспілка), яка здійснює представництво і захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки – працівників, аспірантів і докторантів в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, у відносинах з роботодавцями та об’єднаннями громадян на підставі Закону України ”Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”, Статуту профспілки, яку представляє Президія Центрального комітету профспілки (далі – Президія ЦК профспілки), з другої сторони.
1.2. Угоду укладено на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов’язань з метою узгодження інтересів працівників, які перебувають у сфері дії сторін, з Президією НАН України та адміністрацією установ, організацій, підприємств (далі – установи) НАН України.
1.3. Угоду укладено на 2016-2017 роки. Вона набирає чинності з моменту повідомної реєстрації Міністерством соціальної політики України і діє до укладення нової Угоди.
1.4. Зміни та доповнення до Угоди вносяться за пропозиціями сторін у місячний термін з дня їх подання і оформлюються спільною постановою. Переговори щодо внесення змін або доповнень до Угоди проводяться у 10-денний термін з моменту отримання пропозицій іншою стороною.
Розпорядження Президії НАН України щодо умов оплати праці працівників, стипендіального забезпечення аспірантів і докторантів, які погоджені з Президією ЦК профспілки та приймаються згідно з постановами Кабінету Міністрів України, вважаються новою редакцією відповідних пунктів Угоди або додатків до неї.
1.5. Положення Угоди діють безпосередньо і є обов’язковими для виконання в усіх установах НАН України.
1.6. Умови колективних договорів, що діють в установах НАН України, які погіршують становище працівників порівняно з Угодою, є недійсними.
1.7. Жодна із сторін не може в односторонньому порядку припинити виконання взятих на себе за Угодою зобов’язань.
1.8. Президія НАН України і Президія ЦК профспілки є гарантами виконання Угоди адміністраціями установ та профспілковими організаціями всіх рівнів.
1.9. Безпосередню відповідальність за виконання окремих пунктів Угоди несуть, у межах своїх повноважень, посадові особи, визначені у Додатку № 2.
Розділ 2. ЗОБОВ’ЯЗАННЯ ПРЕЗИДІЇ НАН УКРАЇНИ
2.1. Трудовий договір, зайнятість, робочий час
2.1.1. З працівниками установ НАН України укладаютьсятрудові договори згідно з чинним законодавством. Укладення з працівниками трудових договорів у формі контракту допускається лише у випадках, передбачених законами України.
Умови матеріального забезпечення, організації праці працівників, з якими укладаються строкові трудові договори (контракти), встановлюються угодою сторін, але розміри обов’язкових виплат для таких працівників не можуть бути меншими, ніж це визначено чинним законодавством та п.2.2.3 Угоди.
2.1.2. Для працівників установ, підпорядкованих НАН України, встановлення режиму неповного робочого часу з ініціативи адміністрації запроваджується лише з дотриманням норм, передбачених статтею 32 КЗпП України та Додатком №3 до Угоди.
2.1.3. Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.
2.2. Фінансування установ та оплата праці
2.2.1. Домагатися максимального врахування бюджетного запиту НАН України на відповідний рік, передбачаючи у ньому обсяг видатків на оплату праці, який забезпечує виконання положень ст. 35 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
2.2.2. Розподіл бюджетного фінансування НАН України затверджується постановою Президії НАН України за погодженням з Президією ЦК профспілки.
Розподіл бюджетного фінансування та його коригування здійснюється з дотриманням рівних можливостей усіх бюджетних установ щодо оплати праці згідно з чинним законодавством та п.2.2.3 Угоди.
2.2.3. На основі розподілу бюджетного фінансування адміністрації установ складають і затверджують за погодженням з профспілковими комітетами кошториси доходів і видатків та штатні розписи на відповідний рік, передбачаючи в них кошти, які забезпечують стовідсоткову виплату заробітної плати працівникам, що в першу чергу включає обов’язкові виплати: посадові оклади (ставки заробітної плати), надбавки за стаж наукової роботи, доплати за наукові ступені і вчені звання, доплати за шкідливі умови праці. До обов’язкових виплат відносяться також грошова допомога у разі виходу на пенсію відповідно до ст.36 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та видатки на виплату стипендій докторантам і аспірантам.
2.2.4. У розрахунках до кошторису установ, у межах фонду оплати праці, можуть передбачатись інші надбавки, доплати, матеріальна допомога на оздоровлення та винагороди, що визначені постановами Кабінету Міністрів України та відповідними розпорядженнями Президії НАН України, але лише після виконання зобов’язань щодо обов’язкових виплат.
2.2.5. Установи подають кошториси та штатні розписи на затвердження до Президії НАН України після їх погодження з профспілковими комітетами.
2.2.6. У бюджетних установах НАН України посадові оклади (ставки заробітної плати) працівників, стипендії аспірантів і докторантів
встановлюються керівниками установ у розмірах, визначених нормативними актами Кабінету Міністрів України та відповідними розпорядженнями Президії НАН України, погодженими з ЦК профспілки, з урахуванням кваліфікаційних вимог.
2.2.7. Розміри та порядок встановлення доплат, надбавок, матеріальної допомоги, здійснення преміювання та інших виплат працівникам бюджетних установ визначаються на підставі постанов Кабінету Міністрів України та відповідних розпоряджень Президії НАН України, погоджених з Президією ЦК профспілки ( Додатки № 4,8-11 Угоди).
2.2.8. Розмір заробітної плати некваліфікованого працівника небюджетної сфери за повністю виконану норму часу в нормальних умовах праці повинен перевищувати фактичний розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, розрахований за попередній місяць відповідно до законодавства. Мінімальні гарантії в оплаті праці, розміри доплат і надбавок до тарифних ставок і посадових окладів працівників державних підприємств визначаються Додатками № 5-7.
2.2.9. Працівникам державних підприємств НАН України посадові оклади і тарифні ставки встановлюються у розмірі і порядку, визначеному колективними договорами, з урахуванням положень галузевої та Генеральної угод.
2.2.10. Передбачати у колективних договорах здійснення заходів, спрямованих на збільшення частки заробітної плати в операційних виплатах з реалізованої продукції, робіт, послуг.
2.2.11. Визначати у колективних договорах положення щодо участі трудового колективу у формуванні, розподілі та використанні прибутку підприємств.
2.2.12. Для працівників установ, які виконують роботи (надають послуги) в умовах, не властивих основній діяльності НАН України, оплата
праці встановлюється у колективних договорах з дотриманням гарантій, визначених угодами тих галузей, до яких ці установи належать за характером виробництва та актами чинного законодавства.
2.2.13. Для працівників бюджетних установ НАН України встановлюються доплати: за роботу у важких і шкідливих умовах праці –
до 12 відсотків; за роботу в особливо важких і особливо шкідливих умовах праці – до 24 відсотків тарифної ставки (посадового окладу).
2.2.14. Оплата праці всього надурочного часу здійснюється у подвійному розмірі.
2.2.15. У разі виходу на пенсію відповідно до ст.36 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» грошова допомога науковим працівникам виплачується згідно з «Переліком посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги…» (Додаток № 12).
2.2.16. Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Всі інші платежі проводяться після виконання зобов’язань щодо оплати праці.
2.2.17. Працівникам нараховується та виплачується компенсація втрати частини заробітної плати у зв’язку з порушенням термінів її виплати. Проводиться індексація грошових доходів працівників згідно з чинним законодавством.
2.2.18. Працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до чинного законодавства та умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.
2.2.19. Спільно з Президією ЦК профспілки ініціювати прийняття Кабінетом Міністрів України нормативних актів щодо вдосконалення системи оплати праці наукових працівників, професіоналів, фахівців та робітників, стипендіального забезпечення аспірантів і докторантів.
2.3. Відпустки
2.3.1. Зберігати відпустки раніше встановленої загальної тривалості за працівниками, які користувались відпусткою більшої тривалості, ніж передбачено Законом України ”Про відпустки”, на весь час їх роботи в даній установі на посадах, професіях, роботах, що давали їм право на цю
відпустку відповідно до діючого законодавства та за наявності умов, за якими вона надавалася.
2.3.2. Надавати щорічні основні відпустки керівним та науковим працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.04.97 р. № 346 (з наступними змінами та доповненнями).
2.3.3. Надавати щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці працівникам з ненормованим робочим днем тривалістю до 7 (семи) календарних днів, згідно з орієнтовним переліком (Додаток №13). Конкретна тривалість такої відпустки встановлюється колективним договором та надається пропорційно часу, відпрацьованому на роботах, посадах, що дають право на таку відпустку.
2.3.4. Надавати додаткові відпустки:
– за роботу у шкідливих та важких умовах праці;
– за особливий характер праці;
– у зв’язку з навчанням;
– у зв’язку з профспілковим навчанням;
– творчі відпустки;
– соціальні відпустки.
2.3.5. Надавати працівникам відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин на термін, обумовлений угодою між працівником і адміністрацією та визначений ст.ст. 25, 26 Закону України «Про відпустки».
2.3.6. Не допускати ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд, а також ненадання їх протягом року працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу у шкідливих і важких умовах праці або за особливий характер праці.
2.3.7. Виплачувати заробітну плату працівникам за час відпустки не пізніше, як за три дні до її початку.
2.3.8. За бажанням працівник має право на грошову компенсацію частини щорічної відпустки, якщо тривалість наданої працівникові щорічної і додаткових відпусток не менше 24 календарних днів.
2.4. Забезпечення норм чинного законодавства
2.4.1. Постанови, розпорядження, рекомендації Президії та Бюро Президії НАН України не повинні суперечити Угоді і чинному законодавству. Це стосується також наказів та розпоряджень в установах НАН України.
2.4.2. Нормативно-правові акти Президії НАН України, що стосуються соціально-економічних питань, доводяться до відома адміністрації установ у 3-денний термін.
2.4.3. Адміністрації установ забезпечують ознайомлення працівників з нормативно-правовими актами чинного законодавства, постановами та розпорядженнями Президії НАН України, що стосуються їх соціально-економічних прав та інтересів.
2.5. Охорона праці
2.5.1. Забезпечити здійснення права на охорону праці та соціальний захист працівників установ НАНУ відповідно до законодавства України та міжнародних актів.
2.5.2. У бюджетних запитах передбачати виділення коштів на фінансування видатків на охорону праці відповідно до ст.19 Закону України «Про охорону праці».
2.5.3. Опрацювання та прийняття галузевих нормативних актів про охорону праці проводити за участю Профспілки.
2.5.4. Організовувати та проводити спільно з Профспілкою і Державною службою гірничого нагляду та промислової безпеки України
навчання і перевірку знань керівників установ НАН України з питань охорони праці.
2.5.5. Проводити розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві відповідно до порядку, встановленого Кабінетом Міністрів України.
2.5.6. Адміністрації установ зобов’язані:
– виділяти кошти і необхідні матеріали для проведення заходів з охорони праці;
– безоплатно забезпечувати працівників, зайнятих на роботах у шкідливих та небезпечних умовах праці, а також на роботах, пов’язаних із забрудненням або здійснюваних у несприятливих температурних умовах спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального захисту;
– забезпечувати проведення щорічного медичного огляду працівників, які працюють у шкідливих і важких умовах праці на робочих місцях в установах, в експедиційних відрядженнях, а також виконання рекомендацій медичних комісій щодо умов їх подальшої праці (за результатами профогляду);
– забезпечувати проведення атестації робочих місць за умовами праці для визначення права на пільги і компенсації згідно з чинним законодавством в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років;
– передбачати у колективних договорах скорочення тривалості робочого часу для працівників, зайнятих на роботах у важких та шкідливих умовах праці;
– організовувати надання своєчасної і кваліфікованої першої невідкладної медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків на виробництві.
2.6. Соціальні питання
2.6.1. Здійснювати регулярний контроль за роботою лікувальних, санаторно-курортних і оздоровчих закладів, які перебувають у віданні НАН України, з метою надання ними послуг на належному рівні.
2.6.2. Ліквідація, перепрофілювання, передача іншому органу управління майном лікувальних, санаторно-курортних і оздоровчих закладів, які перебувають у віданні НАН України, передача цих закладів в оренду може здійснюватись лише за погодженням з Президією ЦК профспілки.
2.6.3. Рішення адміністрацій установ про ліквідацію, перепрофілювання, передачу іншому органу управління майном об’єктів соціально-культурної сфери, які знаходяться на балансі установ, передача їх в оренду приймаються лише після погодження з відповідними профспілковими комітетами.
2.6.4. Спільно з Президією ЦК профспілки встановлювати вартість путівок, тривалість і терміни заїздів, здійснювати розподіл ліміту путівок в
оздоровчі заклади, які перебувають у віданні НАН України, для працівників академічних установ і членів їх сімей.
2.6.5. Домагатися виділення коштів у межах загального фонду Державного бюджету України на придбання службового житла для працівників НАН України та підтримку відомчих лікувально-оздоровчих закладів.
2.6.6. Спільно з Президією ЦК профспілки розглядати питання соціального захисту наукової молоді, насамперед вирішення житлової проблеми.
2.6.7. Звернення наукових установ про дозвіл на укладення договорів щодо надання в оренду виробничих приміщень та обладнання розглядаються на Бюро Президії НАН України після їх погодження з відповідними комітетами профспілки.
2.7. Взаємодія з Профспілкою та гарантії її діяльності
2.7.1. Визнавати Профспілку повноважним представником працівників НАН України і захисником їх трудових, соціально-економічних прав та інтересів. Сприяти статутній діяльності комітетів профспілки, реалізації ними прав і повноважень, передбачених Законом України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
Підтримувати з Профспілкою постійний соціальний діалог з зазначених питань.
2.7.2. Створювати належні умови діяльності первинних профспілкових організацій, зокрема, безоплатно надавати профспілковим комітетам приміщення для роботи та проведення зборів працівників з усім необхідним обладнанням, зв’язком, опаленням, освітленням, прибиранням, транспортом, охороною у порядку, передбаченому колективними договорами.
2.7.3. Запрошувати керівництво Профспілки та голів первинних профспілкових організацій на засідання Загальних зборів НАН України. Запрошувати голову Профспілки на засідання Президії та Бюро Президії НАН України, наради керівників установ НАН України, інші зібрання при розгляді питань, що стосуються зайнятості, оплати праці, соціальних інтересів працівників НАН України, з попереднім наданням проектів відповідних документів.
Надавати голові Профспілки, на його прохання, слово для виступу із зазначених питань.
2.7.4. Керівники установ запрошують голів профспілкових організацій, як представників трудових колективів, на засідання вчених рад, дирекцій, наради керівників структурних підрозділів та інші зібрання в установах при розгляді ними питань, що стосуються зайнятості, оплати праці, соціальних інтересів працівників.
Головам профспілкових організацій надається, на їх прохання, слово для виступу із зазначених питань.
2.7.5. Відомчі нормативні акти (постанови, розпорядження Президії та Бюро Президії НАН України), які стосуються трудових прав, зайнятості, заробітної плати та соціальних інтересів працівників НАН України, приймати спільно або за погодженням з Президією ЦК профспілки.
Залучати представників Профспілки до підготовки проектів зазначених нормативних актів.
2.7.6. Накази та розпорядження в установах, які стосуються трудових прав, охорони праці та соціальних інтересів працівників, приймаються за погодженням з профспілковими комітетами.
Питання оплати праці працівників (форм і систем оплати праці, розцінок, тарифних сіток, схем посадових окладів, умов запровадження та розміру надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних і компенсаційних виплат, надання матеріальної допомоги, затвердження штатного розпису) адміністрації установ вирішують за погодженням з профспілковими комітетами.
2.7.7. Інформувати Президію ЦК профспілки про звернення Президії НАН України до органів державної влади з соціально-економічних питань та відповіді на них.
2.7.8. На запит Президії ЦК профспілки надавати інформацію про обсяг надходжень коштів загального фонду Держбюджету, їх розподіл між установами НАН України та звіти з праці (у розрізі установ і відділень – форма 1-ПВ).
2.7.9. Адміністрації установ:
– надають оперативну інформацію профспілковим комітетам про обсяг місячних надходжень коштів та їх частину, що спрямовується на оплату праці;
– на запит профспілкових комітетів надають письмову інформацію з питань зайнятості і оплати праці в цілому по установах та їх структурних підрозділах, з охорони праці та з інших соціальних питань;
– повідомляють профспілкові комітети не пізніше, як за три місяці, про очікуване звільнення працівників у зв’язку з ліквідацією або реорганізацією установ.
2.7.10. Адміністрації установ забезпечують гарантії працівникам, обраним до складу профспілкових органів, відповідно до ст. 41 Закону України «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності».
2.7.11. Працівникам, обраним до складу Центрального та регіональних комітетів профспілки, які не звільнені від виробничої діяльності, надається вільний від роботи час (до 4 годин на тиждень) із збереженням середнього заробітку, для виконання ними своїх громадських обов’язків, а працівникам, обраним до складу комітетів первинних організацій профспілки згідно з умовами колективних договорів–але не менше 2 годин на тиждень.
2.7.12. За працівниками профспілкових органів, які перебувають на виборних і штатних посадах, залишаються права та соціальні пільги, передбачені для працівників установ НАН України.
2.7.13. Адміністрації бюджетних установ і організацій щорічно перед-бачають у розрахунках до кошторисів окремим розділом видатки на проведення культурно-масової, фізкультурної і оздоровчої роботи профкомів у розмірах і у терміни, визначені колективними договорами, але не менше 0.3 відсотка фонду оплати праці.
2.7.14. Адміністрації установ НАН України забезпечують безготівкове відрахування профспілкових членських внесків з основної та додаткової заробітної плати працівників, стипендій докторантів і аспірантів – членів профспілки за умови наявності їх письмових заяв та відповідного пункту колективних договорів.
Перерахування членських внесків на рахунки профспілкових комітетів (органів) всіх рівнів здійснюється бухгалтеріями установ одночасно з утриманням прибуткового податку з громадян за поточний місяць. Перерахування частини профспілкових внесків безпосередньо на
рахунок ЦК профспілки та рахунки регіональних комітетів профспілки здійснюється за нормативами, визначеними: з’їздом – для ЦК профспілки, конференціями регіональних організацій – для регіональних комітетів профспілки. Контроль за перерахуванням здійснює профспілковий комітет відповідної установи.
2.7.15. У разі прийняття Президією ЦК профспілки рішення про проведення загальноакадемічної акції протесту (відповідно до «Положення про організацію та проведення загальноакадемічних акцій протесту», затвердженого постановою Президії ЦК профспілки від 18.04.01№ П-17-6), що організується на підтримку законних і обґрунтованих соціально-економічних вимог Профспілки та пропозицій НАН України, адміністрації установ не заперечують проти участі представників трудових колективів у проведенні таких заходів, з урахуванням норм чинного законодавства.
Розділ 3. ЗОБОВ’ЯЗАННЯ ПРЕЗИДІЇ ЦК ПРОФСПІЛКИ
3.1. Трудові відносини, зайнятість, робочий час
3.1.1. Не підтримувати індивідуальних і колективних трудових спорів (конфліктів) з питань, що регулюються Угодою, за умови виконання її відповідних положень.
3.1.2. Вимагати від Президії НАН України, за поданням первинної профспілкової організації, розірвання трудового договору (контракту) з керівником установи, якщо він порушує законодавство про працю, про колективні договори і угоди, Закон України ”Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”.
3.1.3. Надавати профспілковим комітетам первинних організацій методичну та консультативну допомогу при укладанні колективних договорів або внесенні до них змін і доповнень.
3.1.4. У разі запровадження для працівників неповного робочого дня або неповного робочого тижня з ініціативи адміністрацій надавати профспілковим комітетам, на їх звернення, необхідну правову допомогу з цих питань.
3.1.5. За згодою працівників профспілкові комітети здійснюють контроль за додержанням адміністраціями умов контрактів.
3.2. Фінансування та оплата праці
3.2.1. Під час підготовки та прийняття Державного бюджету України надавати всебічну підтримку бюджетному запиту НАН України шляхом взаємодії з органами державної влади. Відстоювати консолідовану позицію в цьому питанні разом з Президією НАН України.
У разі необхідності проводити масові заходи відповідно до ст. 27 Закону України ”Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”.
3.2.2. Контролювати терміни та обсяг надходження коштів, виділених НАН України, дотримання чинного законодавства щодо термінів і повноти виплати заробітної плати працівникам установ НАН України.
Спільно з Президією НАН України домагатися від Міністерства фінансів України рівномірного розподілу бюджетних асигнувань протягом відповідного року.
3.2.3. Домагатися від Верховної Ради України і Кабінету Міністрів України виконанняу повному обсязі норм Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
3.2.4. Пропонувативнесення необхідних змін і доповнень до нормативних актів, що регулюють оплату праці працівників НАН України.
3.2.5. Домагатися, разом з іншими профспілками і профоб’єднаннями України, встановлення розміру окладу (ставки) працівника 1 тарифного розряду за Єдиною тарифною сіткою на рівні мінімальної заробітної плати.
3.2.6. Надавати комітетам профспілки, на їх звернення, консультації і методичну допомогу з питань фінансування установ і оплати праці, застосування наданих профспілкам прав щодо здійснення контролю за виконанням роботодавцями зобов’язань у сфері оплати праці.
3.3. Трудове законодавство, соціальні гарантії
3.3.1. Брати участь у роботі над проектами законів, постанов Кабінету Міністрів України та інших нормативно-правових актів, які стосуються трудових прав і соціальних гарантій працівників НАН України.
3.3.2. Інформувати комітети профспілки про зміни у трудовому законодавстві, пенсійному забезпеченні, охороні праці та соціальному страхуванні.
3.3.3. Здійснювати контроль з боку комітетів профспілки всіх рівнів задотриманням нормтрудового законодавства в установах НАН України.
3.3.4. Брати участь у формуванні і роботі Спільного представницького органу Об’єднань всеукраїнських профспілок на національному рівні та переговорах з укладання Генеральної угоди.
3.3.5. Надавати правову допомогу первинним організаціям та членам профспілки з питань трудового законодавства та соціальних гарантій, проводити відповідну роз’яснювальну роботу.
3.4. Охорона праці
3.4.1. Здійснювати громадський контроль за дотриманням адміністраціями установ законодавчих та нормативних актів з охорони праці, створення безпечних і нешкідливих умов праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов, забезпеченням спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту. Вносити відповідні подання керівникам установ.
3.4.2. Забезпечувати контроль з боку профспілкових комітетів установ за проведенням щорічного медичного огляду працівників, які працюють у шкідливих і важких умовах праці на робочих місцях, а також експедиційних відрядженнях та за виконанням рекомендацій медичних комісій за результатами профогляду щодо характеру подальшої праці працівників та направлення їх на лікування.
3.4.3. Брати участь у роботі комісій:
– з атестації посадових осіб на знання ними законодавства та нормативних актів з охорони праці;
– з розслідування нещасних випадків на виробництві.
3.4.4. Проводити вибіркові перевірки стану охорони праці в установах НАН України разом з відділом охорони праці Управління справами НАН України.
3.4.5. Рекомендувати профспілковим комітетам установ створювати
комісії з питань охорони праці.
3.4.6. Спільно з Президією НАН України:
– здійснювати опрацювання та прийняття галузевих нормативних актів про охорону праці;
– брати участь у проведенні навчань і перевірці знань керівників установ з питань охорони праці.
3.5. Соціальні питання
3.5.1. Домагатися від Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України виділення асигнувань на придбання службового житла для працівників НАН України.
3.5.2. Контролювати роботу лікувальних, санаторно-курортних і оздоровчих закладів, які перебувають у віданні НАН України, з метою надання ними послуг працівникам НАН України та членам їх сімей на належному рівні.
3.5.3. Брати участь у встановленні вартості путівок у відомчі санаторно-курортні та оздоровчі заклади для працівників НАН України та членів їх сімей, здійснювати розподіл ліміту путівок пропорційно чисельності організацій профспілки та відповідних заявок.
3.5.4. Розглядати пропозиції Президії НАН України щодо передачі лікувальних, санаторно-курортних і оздоровчих закладів в оренду, їх можливої ліквідації, перепрофілювання, передачі іншому відомству та приймати відповідні рішення. 3.5.5. Спільно з Президією НАН України розподіляти кошти, виділені для придбання службового житла, між регіональними науковими центрами та науковими установами, забезпечуючи при цьому гласність і відкритість. Розподіл службового житла на регіональному рівні здійснюється науковими центрами спільно з відповідними регіональними організаціями профспілки.
3.5.6. Спільно з Президією НАН України домагатися від Кабінету Міністрів України надання права установам розпоряджатися доходами, одержаними від надання в оренду приміщень та майна бюджетних установ, спрямовуючи частину зазначених коштів на розвиток соціально-побутової бази та соціальну підтримку працівників.
3.5.7. Контролювати стан відомчих гуртожитків, створення належних умов проживання. Аналізувати собівартість їх утримання та спільно з Президією НАН України встановлювати плату за проживання.
3.5.8. Спільно з Президією НАН України розглядати питання соціального захисту наукової молоді.
3.6. Взаємодія з Президією НАН України
3.6.1. Сприяти Президії НАН України у виконанні нею повноважень, передбачених Статутом НАН України, шляхом спрямування діяльності комітетів профспілки всіх рівнів на досягнення взаємодії з адміністраціями для забезпечення стабільної роботи установ.
3.6.2. Запрошувати представників Президії НАН України на Пленуми ЦК профспілки і засідання Президії, збори, наради, семінари профспілкового активу, де розглядаються соціально-економічні питання діяльності НАН України. Надавати їм слово для виступу із зазначених питань.
3.6.3. Інформувати Президію НАН України про звернення, вимоги, листи Профспілки до органів державної влади з питань, що мають загальноакадемічний характер, а також відповіді на них.
3.6.4. Інформувати Президію НАН України про підготовку і проведення Профспілкою масових заходів, спрямованих на захист соціально-економічних прав та інтересів працівників НАН України – членів профспілки.
3.6.5. Брати участь у підготовці нормативних документів Президії НАН України, які приймаються спільно або за погодженням з ЦК профспілки.
3.6.6. Практикувати спільні звернення за підписом керівництва НАН України і Профспілки до органів державної влади щодо вирішення життєво важливих проблем діяльності НАН України і соціально-економічних інтересів її працівників.
3.6.7. Профспілкові комітети при розгляді питань, що стосуються фінансування установ, соціально-економічних прав та інтересів працівників, запрошують представників адміністрацій на відповідні профспілкові зібрання, надаючи їм слово для виступу.
Розділ 4. КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ УГОДИ
4.1. Контроль за виконанням Угоди здійснює комісія, персональний склад якої визначений Додатком № 1.
4.2. Сторони мають право за власним рішенням проводити ротацію своїх представників у складі комісії.
4.3. Кожна сторона комісії самостійно здійснює перевірку стану виконання Угоди, інформуючи іншу сторону про наслідки перевірок. Сторони можуть за домовленістю здійснювати спільні перевірки.
4.4. Кожна із сторін комісії, виявивши порушення Угоди, звертається відповідно до Президії НАН України або Президії ЦК профспілки з пропозицією вжити заходів для їх усунення, а у разі необхідності ставитьпитання про притягнення до відповідальності посадових осіб, з вини яких порушується Угода.
4.5. Комісія за підписом співголів надає адміністраціям і профспілковим комітетам письмові роз’яснення щодо застосування положень Угоди.
4.6. У разі виникнення розбіжностей, коли сторонам не вдалося досягти спільної оцінки ситуації щодо виконання Угоди, вони залишають за собою право вживати заходи, передбачені чинним законодавством.
4.7. Стан виконання Угоди розглядається комісією не рідше одного разу на рік.
4.8. В установах НАН України одночасно з підведенням підсумків виконання колективних договорів здійснюється аналіз стану виконання положень Угоди.
4.9. На комісію покладається підготовка узгоджених змін і доповнень до Угоди відповідно до процедури, визначеної п.1.4. Угоди.
«____» ___________2016 р.
Президент Національної                                Голова Профспілки
академії наук України                            працівників Національної
академік НАН України                                академії наук України
Б.Є.Патон                                                            А.І.Широков

Напишіть відгук